Založiť novú webovú stránku alebo e-shopChcem nový web
aktualizované: 24.07.2016 11:55:51 

CHOVÁME PAPAGÁJE

Alexandre
                      Alexandre...
 

Všeobecne:Alexander  je inteligentný, ľahko skrotiteľný papagáj, s vysokou hlučnosťou. Táto hlučnosť, aj keď je mu vlastná , sa vplyvom okolitých zvukov a reči mení a môže teda jeho vlastný hlasový prejav zmeniť na prijateľnejší a tichší. Sklon k rozprávaniu je preň prirodzený. Je otužilý a nenáročný, avšak pri zlom prístupe a hlavne vo vyššom veku, môže byť agresívny. Z mojej skúsenosti môžem alexandra veľkého považovať za veľmi vhodného spoločníka a to aj do bytu. Nespokojnosť síce "hlási" veľkým krikom, ale pokiaľ má všetko , čo potrebuje, je veľmi spokojný. Potrebuje hlavne prelet , vetve na ohryz a pravidelný kúpeľ. Bidlá a okolité predmety ľahko rozhryzie, poskytnime mu preto veľa tvrdého dreva. To platí aj u iných druhov alexandrov, z ktorých je ako veľmi obľúbený alexander čínsky a alexander fúzaty.
Pohlavie:Alexander dospieva po 3 rokoch. V dvoch rokoch však má už samec čierny obojok, vzadu ohraničený ružovou, ktorého náznak sa tvorí už od 5 mesiacov a tým ho rozlišujeme od samice.
Hniezdenie:Hniezdenie je ideálne až vo veku 4 rokov a to najvhodnejšie v kmeňovej búdke vysokej cca 70 cm s priemerom 40 cm. Nami vytvorený  vletový otvor si vtáci upravia. Inkubácia vajec býva spravidla 28 dní, ale môže byť plus, mínus  jeden deň. Mláďatá opúšťajú búdku vo veku 60 dní, ale ani zďaleka samostatné niesu. Pokiaľ chceme alexandra ručne dokrmovať, je vhodné vybrať ho z búdky po čiastočnom operení. Aj skrz jeho počiatočnú plachosť si rýchlo zvyká na "adoptívneho" rodiča a stáva sa oddaným a krotkým. Vhodné je vyberať dve mláďatá, aby sa nestal priskoro závislým na našej prítomnosti, ktorej sa neskôr hlučne dožaduje.
Chov:Alexander je veľmi aktívny papagáj a aktivity sa bude dožadovať krikom,pokiaľ mu túto v priestrannej klietke zariadením neumožníme. Zbytočne drahé hračky pre papagáje preň vhodné niesu, pretože ich okamžite zničí. Ponúknime okrem vetví aj hrubú kôru stromov, nasekané drevo v rôznych dľžkach zviazané lanom. To je preňho najprirodzenejšia hračka, ktorú ľahko nahradíme novou.
Potrava: Vtákom ponúkajme vtáčie granule, s ktorými sa tiež zabavia a zmes kvalitných zrnín, orechov a ovocia pre veľké papagáje. Jablko, mrkva, paprika atď, by mala byť podaná každý deň.

Autor: www.exotickevtactvo.sk
 
                                  Popis druhov 
Alexander veľký
 
Latinský názov: Psittacula eupatria
Výskyt: Cejlón, V Afganistan, Z Pakistan, Singapour
Veľkosť: 58 cm
Počet vajec: 2-4 ks
Inkubačná doba: 28-30 dní
Doba osamostatnenia: 7-8 týždňov
Vek: 25- 30 rokov
Veľkosť krúžku: 7,5 mm
Status: CITES BAlexander veľký je veľmi obľúbeným a často chovaním druhom u chovateľov. Chov nieje veľmi náročný, ale vyžaduje si veľké voliéry. Veľmi radi ničia drevo, takže najlepšie je im postaviť voliéru s oceľovej konštrukcie a s pevného pletiva. Vnútorné drevené bydlá je treba meniť aspoň raz do roka. Bydlá by mali byť čo najďalej od seba, kôli lietaniu...Na zem nezlietavajú, iba výnimočne. Mláďatá sú sa celkom podobajú na rodičov, ale samce bývajú väčšie. Ručne dokrmení jedinci sú veľmi prítulný, milí a sú skvelími rodinnými miláčikami ako pre starších, tak aj pre deti, ale aj ako mazlovia je lepšie ich chovať v páre. Vedia sa naučiť aj rôzne pískať a spievať. Niekedy sa naučia aj niekoľko slov.

                                                  Mutácia                        
    
         


Alexander malý  
 
 
Latinský názov: Psittacula krameri
Výskyt: S a stredná Afrika, India, Barma a J Čína
Veľkosť: 40-41 cm
Počet vajec: 3-6 (najčastejšie 4) ks
Inkubačná doba: 22-24 dní
Doba osamostatnenia: 7 týždňov
Vek: 25-30 rokov
Veľkosť krúžku: 7,0 mm
Status: bez cites


 

 


Pri Alexandrovy sa rozlišujú 2 poddruhy-Alexander malý-Africký,Azíjsky,sú len veľmi ťažko rozlíšiteľné ale starostlivosť o nich je rovnaká.
Má väčší areál rozšírenia ako iné druhy podčeľade Psitacinae, odseverozápadnej Afriky cez južnú Áziu až po Barmu a zasahuje možno aj do Číny. Úspešne bol dovezený na mnohé lokality na celom svete.Tiež sa u chovateľov vyskytuje najčastejšie. Chov nieje náročný. Nepotrebuje veľmi priestranné voliéry. Odporúča sa chovať po pároch. Rád lieta, takže bydlá by mali byť čo najďalej od seba. Tiež má rád kúpanie a nejaké úkryty kde zvyknú tráviť svoj čas. Odchov nieje náročný, stačí im podávať kvalitnú potravu a vitamíny. Ručne odchované jedince sú prítulnými domácimi maznáčikmi, ktorý vedia pobaviť. Niekdy sa začnú silno prejavovať, ale niekedy aj pekne pospevovať a vie sa naučiť aj zopár slov. Tento druh má viacero mutácií.


                                              Mutácie

          Modrý aqa

                Kobalt

              Modrý

              Fialový

          Fialový tyrkys

      Modrý s bielou          
  hlavou a chvostom

      Modrý so žltým
          nádychom

          Zeleno krídly

      Recesívna straka

          Viacfarebný

  Dominantná straka

            Tyrkysový

      Lutino bielokrídli

              Lutino

              Albino
 
        Zelenohlavý

              Cremino

    Svetlo zelenokrídla

Half-sider (dvojfarebná)
 

      Žltý so zeleným
            nádychom

    Zelený dominantný
 
  Zelený so žltou hlavou
            a chvostom

              Škorica

                  Sivý

  Sivý s bielou hlavou a
            chvostom


Alexander čínsky
         
Latinský názov:  Psittacula derbiana
Výskyt: India a Čína
Veľkosť: 50 cm
Počet vajec: 2-4 ks
Inkubačná doba: 21-24 dní
Doba osamostatnenia: 7 týždňov
Vek: 30 rokov
Veľkosť krúžku: 9,5 mm
Status: CITES B
 


Samice majú v dospelosti čierny zobák a samce majú vrchnú časť oranžovočervenú. Môže sa vo voliérach chovať celoročne, ale na zimu ich treba  prikriť aspoň plachtou, alebo nejakou fóliou. Každý deň potrebuje čistú vodu na kúpanie. Je dosť otužilý, lebo sa rád kúpe aj cez zimu. Tiež má veľmi rád dážť.  Voliéry by mali byť priestranné, keďže je dobrým letcom, ale rád šplhá
aj po konároch, ktoré s obľubou okusuje. Dospieva v dvoch rokoch a po dospelosti môžeme spozorovať tokanie samcov. Je veľmi aktívny a živý, často sa nachádza na dne voliéry. Ručne dokŕmené s dobrou starostlivosťou a venovaním sa naučí imitovať ľudskú reč a sú skvelími maznáčikmi a spoločníkmy v domácnosti.
mutácie
 

  Alexander ružový fúzatý

                   
Latinský názov:  
Výskyt: Ostrovy Bali, Indonézia
Veľkosť: 33 cm
Počet vajec: 2-4 ks
Inkubačná doba: 22 dní
Doba osamostatnenia: 7 týždňov
Vek: do 25 rokov
Veľkosť krúžku: 6,5 mm
Status: CITES B


  

 Podobá sa na Alexandra čínskeho, ale líši sa veľkosťou a sfarbením. Je to veľmi inteligentný papagáj a čoraz viac sa stáva obľúbenejším u chovateľov. Dospelosť u nich nastáva v druhom alebo treťom roku života. Chovné páry je dobré zostavovať v mladom veku, pretože v dospelosti to môže byť niekedy problém. V dospelosti samice niekedy prosia samčeky aby ich kŕmili a to hlavne počas sezóny. Ručne odchované vedia byť skutočne dobrými maznáčikmi v domácnosti a sú menej hlučnejšie a mierne. Keď ho chovateľ chová v zlých podmienkach môže zdivieť a byť agresívny. Môžu sa naučiť imitovať niektoré slová a aj prekrásne spievať a vypiskovať.
 

                                                Mutácie

                    Modrý

                          Sivý

                  Lutino

                    Cremino
 

Alexander rudohlavý
Latinský názov: Psittacula  cyanocephala
Výskyt: India a Srí Lanka
Veľkosť: 35-36 cm
Počet vajec: 4-5 ks
Inkubačná doba: 24 dní
Doba osamostatnenia: 6 týždňov
Vek: do 30 rokov
Veľkosť krúžku: 5,5 mm
Status: CITES B
 
 

  
V chove je tiež obľúbeným. Tieto Alexandre nie sú veľmi hlučné, ani sa neprejavujú, skôr iba tak blekotajú. Sú agresívne na iné druhy počas hniezdenia, ale mimo sezóny znesú aj iné druhy. Nemajú sklon k ničeniu ako Alexandre veľké, takže sa môžu chovať aj vo voliérach s drevenej konštrukcie. Pohlavne dospievajú vo veku dvoch rokov. Ale rozmnožovať sa začnú až v tretiom roku života. Počas hniezdenia by sa nemali rušiť, mohli by opustiť znášku alebo usmrtiť mláďatá.

                                              Mutácie


          Modrý

        Tyrkysový 

            Olivový  

    Škoricovohlavý 

  Dominantná straka 

  Recesívna straka 

          Červený 

              Žltý

            Lutino 

          Cremino


Alexander smaragdový
Latinský názov: Psittacula calthorpae
Výskyt: Srí Lanka
Veľkosť: 29 cm
Počet vajec: 3-4 ks

Inkubačná doba:
25-26 dní
Doba osamostatnenia: 6-7 týždňov
Vek: do 25-30 rokov
Veľkosť krúžku: 6,0-6,5 mm
Status: CITES B

 
Tento druh nieje u nás veľmi známi. Pohlavne dospievajú v druhom roku života. Je inteligentný a dosť hlučný,  prejavuje sa hlasitým pískaním. Majú radi kúpanie, preto im treba vymieňať vodu aj každý deň. Ručne odchované si vyžadujú veľa pozornosti a hračiek...ak sa im nebudete venovať dostatok času, môže sa stať, že si začnú vytrhávať perie. Radi okusujú drevo a niekedy môžu zničiť aj nábytok. Pre chov je vhodnejšia voliéra s železnej konštrukcie, bydlá môžu byť drevené, ale je potrebné ich meniť raz za rok.


Alexander šedohlavý
 
Latinský názov:  Psittacula caniceps
Výskyt: Ostrov Nikobar, záliv v Bengálsku
Veľkosť: 56 cm
Počet vajec: -
Inkubačná doba: -
Doba osamostatnenia: -
Vek: do 30 rokov
Veľkosť krúžku: 8,5 mm
Status: CITES B

 
O tomto druhu je veľmi málo informácií. Chov v zajatí sa vyskytuje iba vzácne a to v takých podmienkach, ako v prírode. Šanca zostaviť pár s dvoch jedincov je minimálna. Odporúča sa zostavovať páry  v skupinách...Chov je náročný, preto chovatelia radšej nechajú jedince v prírode. Cez deň sú aktívne a za súmraku počuť slabé pískanie. Nieje kriticky ohrozeným druhom, ale počet je nezistiteľný, lebo sa vedia dobre maskovať v korunách stromov.


Alexander šedý

Latinský názov: Psittacula columboides
Výskyt: J Kerala
Veľkosť: 38 cm
Počet vajec: 4 ks
Inkubačná doba: 23 dní
Doba osamostatnenia: 6 týždňov
Vek: do 30 rokov
Veľkosť krúžku: 6,5 mm
Status: CITES B
 

Pohlavie je ľahko rozoznateľné. Samička má hlavu šedú a aj celé telo je šedšej farby (vľavo na obrázku), samček je pestrejšie sfarbený (vpravo)...Mláďatá sa podobajú na matku,  po pol roku sa začnú preperovať a začnú sa objavovať pestrejšie pierka u samcov. Je dosť hlučný, ale vydáva akési škriekajúce dlhšie tóny. Ručne dokŕmený s dostatkom venovania sa mu sa naučí prekrásne pískať či spievať. Má rád kľud, kúpanie, lietanie a obhrýzanie vetiev. Na chov sú lepšie priestrannejšie voliéry.


Alexander maurícijský
Latinský názov:  Psittacula echo
Výskyt: Mauricio
Veľkosť: 42 cm
Počet vajec: 1-4 ks
Inkubačná doba: 21-25 dní
Doba osamostatnenia: 8-9 týždňov
Vek: do 30 rokov
Veľkosť krúžku: 8,0-8,5 mm
Status: CITES A- Kritycky ohrozený druh

 

 


Ich počet sa odhaduje iba na 300 až 500 kusov vo voľnej prírode. Tieto nádherné zelené Alexandre sú povahovo milé a je ľahké u nich získať dôveru. Zatiaľ ručne dokŕmených jedincov je veľmi málo, chov  je na zvýšenie populácie. Potrebuje priestranné voliéry na lietanie a aby mal pocit voľnosti. Pokiaľ sa mu neposkytnú vhodné podmienky na chov, odchov mláďat sa nikdy nepodarí. Preto treba rešpektovať požiadavky chovu. Je inteligentný, rýchli a aktívny. Ráno, za súmraku a počas sezóny  sa zvykne hlasno prejavovať.Alexander čiernohlavý
  
Latinský názov: Psittacula himalayana
Výskyt: V Afganistan,S Pakistan a India
Veľkosť: 40 cm
Počet vajec: 2-4 ks
Inkubačná doba: 23-24 dní
Doba osamostatnenia: 7 týždňov
Vek: do 25 rokov
Veľkosť krúžku: 6,5 mm
Status: CITES B

Tento čiernohlavý Alexander je dosť hlučný, ale zato inteligentný a učenlivý...vie sa naučiť pekne pískať, spievať a imitovať niektoré slová. Vo voľnej prírode tvoria skupiny od 4 do 6 jedincov, ale v domácom chove sú agresívny aj na svoj druh. Majú radi kúpanie, lietanie, šplhanie, skúmanie a hranie. Na dno voliéry často nechodia, lebo vo voľnej prírode trávia čas vo vysokých korunách stromov. Ručne dokŕmené vedia pobaviť a stanú sa skvelými spoločníkmi v domácnosti.  
                                                mutácia
     

Alexander prostredný
                
Latinský názov: Psittacula intermedia
Výskyt: Himalájske oblasti S Indie
Veľkosť: 36 cm
Počet vajec: -
Inkubačná doba: -
Doba osamostatnenia: -
Vek: do 20 rokov
Veľkosť krúžku: 6,0 mm
Status: CITES B

 
Pohlavie je ľahko  rozoznateľné...samce majú červenú farbu na čele, samičky majú celú hlavu sivú. Avšak mláďatá sa podobajú na samicu až do prvého preperovania. Je nedostatok informácií o tomto druhu. Dá sa iba povedať že je dobre maskovaný v korunách Indických lesov. Je tichý, ale počas sezóny sa silno prejavuje a vtedy je silno teritoriálny a agresívny...niekedy aj na majiteľa. Taktiež potrebuje priestranné voliéry na lietanie a šplhanie. Je inteligentný a šikovný.


Alexander dlhochvostý

 
Latinský názov: Psittacula longicauda
Výskyt: Singapur, Bormeo, Sumatra
Veľkosť: 42 cm
Počet vajec: 2-4 ks
Inkubačná doba: 23-24 dní
Doba osamostatnenia: 7 týždňov
Vek: do 20 rokov
Veľkosť krúžku: 6,5-8,5 mm
Status: CITES B
Má štyri poddruhy. Každý poddruh obýva iné územie. Nieje veľmi hlučný, skôr vydáva také škriekavé štebotanie v krátkych intervaloch. Má rád hračky, hojdačky a rôzne preliezačky. Ručne odchované by sa nemali nudiť a treba im poskytnúť dostatočnú pozornosť a lásku. Odchov mláďat nieje ťažký, len potrebuje počas hniezdenia kľud . Hniezdenie sa odporúča až v treťom roku (rok po dospelosti), pretože sa stáva, že rodičia prvú znášku opustia, alebo zničia, ale inak sú dobrými a starostlivými rodičmi.
                                                mutácie
    

Alexander dúhový
Latinský názov: Psittacula roseata
Výskyt: SV India, Z Bengálsko,V Nepál, S Burma
Veľkosť: 30 cm
Počet vajec: 4-5 ks
Inkubačná doba: 23-24 dní
Doba osamostatnenia: 7 týždňov
Vek: 15-20 rokov
Veľkosť krúžku: 6,0 mm
Status: CITES B

 
 


 


Pohlavie je ľahko rozpoznateľné...Samec má hlavu ružovú a samička ju má sivú, ale mlaďatá sa tiež podobajú na samičku. Sú inteligentné a rýchle a pre to potrebujú priestranné voliéry na pohyb a hlavne lietanie. Majú radi dážď, hračky, hojdačky a rôzne veci ktoré môžu okúsavať, skúmať alebo žuť. Chov nieje náročný, ale počas odchovu sa odporúča ich veľmi nerušiť aby neopustili znášku, poprípade mladé. Ručne odchovať jedince je ťažšie. Potrebujú veľa pozornosti, venovania a lásky.

mutácie

 

 

 
                                     
Alexander modrolíci                                                                           
Latinský názov: Psittacula wardi
Výskyt: Ostrov Saichelles
Veľkosť: 30-40 cm
Počet vajec: -
Inkubačná doba: -
Doba osamostatnenia: -
Vek: do 20 rokov
Veľkosť krúžku: 8,5 mm
Status: -

 Alexander modrý
Latinský názov: Psittacula exsul
Výskyt: Ostrov Rodrigés a Maurícicio
Veľkosť: 40 cm
Počet vajec: -
Inkubačná doba: -
Doba osamostatnenia: -
Vek: -
Veľkosť krúžku: 9,0 mm
Status: -

 

TOPlist