OdporúčameZaložiť web alebo e-shop
aktualizované: 24.07.2016 11:55:51 

CHOVÁME PAPAGÁJE

Lori
                          Lori...
                                             

Všeobecne:Papagáje druhu Lori sú známe svojím pestrými  sfarbeniami, ktoré lákajú predovšetkým chovateľov, ale aj pytliakov. Tieto papagáje sú  snáď povestné tým, čím sa živia. Nektár a peľ eukalyptov a iných kvitnúcich druhov stromov tvorí okrem hmyzu a jeho lariev, rôznych bobúľ a plodov prevažnú časť jeho jedálničku. Pohlavný dimorfizmus nie je výrazný, obe pohlavia sú identicky vyfarbené. Sú to veľmi dobrí a rýchli letci.
Výskyt:Obýva rozsiahle územie v Indonézii, Novú Guineu, Šalamúnske ostrovy, Nové Hebridy, Bali, Novú Kaledóniu, ostrovy Loyalty a široký vlhkejší pás lesov od severu Austrálie cez východné pobrežie po južnú Viktóriu a Tasmániu. Lori žije v tropických dažďových pralesoch, poľnohospodársky obrábaných oblastiach, kopcovitých strániach v otvorených krajinách i v mangrovových lesoch. Vyskytuje sa v nadmorskej výške 1400 a 2200 m n. m., ale nájdeme ho i v parkoch a záhradách miest.
Chov:Hniezdi v dutinách stromov. Samica znáša 2–3 vajíčka, ktoré zahrieva výhradne sama. Samec sa totiž v hniezde len zdržuje a v blízkosti vykonáva strážnu službu.  K hniezdeniu im ponúkneme búdku väčšej veľkosti s vletovým otvorom o priemere najmenej 7,5 cm. Búdka má byť zhotovená z dutého kmeňa alebo zo silných dosiek. Búdka sa vyplní do výšky asi 15 cm vrstvou pilín a rašeliny. Lori v búdke pravidelne aj nocuje.
Odchov:Doba inkubácie je 23 až 26 dní. Mláďatá kŕmia obaja rodičia. Preperovanie mladých prebieha vo veku 3–8 mesiacov. Lori hniezdi prakticky v ktorúkoľvek ročnú dobu, väčšinou 2–3× za sebou. Je jasné, že predpokladom na to je vytvorenie optimálnych podmienok (vhodné prostredie, veľkosť voliéry, teplota v ubikácii, optimálna relatívna vlhkosť, dĺžka svetelného dňa). Počas hniezdenia je nutné búdku pravidelne kontrolovať.
Jedálniček: Kŕmny režim musí pri odchove odpovedať prirodzenej potrave. Voda sa podáva denne čerstvá, každý tretí deň s prídavkom jednej lyžice probiotického jogurtu, dvoch lyžíc BEO-perličky a poloviny čajovej lyžičky prášku z morských rias. Odporúča sa primiešavať tiež prípravok AVES v pomere 1 : 1. Chýbať by nemali čerstvé konáre vŕby na oštipovanie, rôzne zelené rastlinky a ovocie. Lori berie ochotne kúsky jabĺk. V dobe hniezdenia prijmú i múčne červy, mravčie kukly, varenú kukuricu a ryžu. Vaječné miešanice a rozšľahané vajce s cukrom je nutné poskytovať veľmi opatrne! Mláďatám po vylietnutí z hniezda sa odporúča dávať semená naklíčené.

                                                                                                  Druhy
                                                                                                          Rodu EOS
Lori modroprsý
Latinský názov: Eos histrio
Výskyt: Indonézia 
Veľkosť:
31 cm
Počet vajec:
2 ks
Inkubačná doba:
24-26 dní
Doba osamostatnenia:
7 týždňov
Vek:
do 30 rokov 
Veľkosť krúžku:
6,5-7,5 mm
Status:
 CITES A-Kriticky ohrozený druh
 

 
 

Počet sa odhaduje na 5000 kusov vo voľnej prírode. U nás sa nevyskytuje, pretože na chov a následný odchov vyžaduje veľké požiadavky. Ale chovatelia si ho obľubujú pre sfarbenie a hlavne pre to, že nieje veľmi hlučný. Veľmi radi lietajú a nie sú spokojný, keď musia byť zavreté v klietke veľkú časť dňa. Tiež zbožňujú šplhanie po lanách alebo nejakých povrazoch. Tiež na následný odchov potrebujú dostatočné množstvo ovocia, vitamínov a minerálov. Sú to mierumilovné papagáje ktoré znesú aj iné druhy, ale len mimo sezóny. Avšak pokiaľ je voliéra priestranná mohli by sa chovať aj dva páry  vo voliére bez napádania sa.

Lori modrouchý
Latinský názov: Eos cyanogenia
Výskyt: Indonézia a Nová Guinea
Veľkosť: 31 cm
Počet vajec: 2 ks
Inkubačná doba: 25 dní
Doba osamostatnenia: 11-12 týždňov
Vek: 25-35 rokov
Veľkosť krúžku: 6,5-7,5 mm
Status: CITES B

Tiež sa nazýva čiernokrídli, kvôli výraznému čiernemu sfarbeniu na krídlach. Je dosť hlučný a to hlavne na úsvite a pri západe slnka. Môžu byť veľmi agresívny voči chovateľovi aj mimo sezóny...Počas sezóny sa agresivita a teritoriálnosť stupňuje. Celkový počet kusov sa odhaduje na 5000 a to vo voľnej prírode. Je náročný na chov, pretože vyžaduje množstvo vitamínov a potravy, ktorá je podobná ako v prírode. Svojim sfarbením lákajú chovateľov ale aj pytliakov, pretože na čiernom trhu sa za nich dá dobre zarobiť. Ochranári tohoto druhu robia všetko pre to aby sa počet jedincov vo voľnej prírode zvýšil.

Lori modrobruchý

Latinský názov: Eos squamata
Výskyt: Gebe, Batana, Indonézia, ostrov Schildpad
Veľkosť: 27 cm
Počet vajec: 2 ks
Inkubačná doba: 25 dní
Doba osamostatnenia: 9 týždňov
Vek: 25-35 rokov
Veľkosť krúžku: 6,5-7,5 mm
Status: CITES B


Nazýva sa aj fialovokrký. Títo Loriovia milujú nektár a peľ, ale tiež majú radi rôzne odrody exotického ovocia. Chov nieje veľmi náročný, len vyžaduje priestranné voliéry a stravu podobnú ako v prírode. Ručne dokŕmené jedince chované v bite nemajú radi pobyt v klietke, pretože sú výbornými letcami a tiež musia mať dostatok denného svetla. Vitamíny im treba podávať aj mimo sezóny a to hlavne vápnik a mineráli. v prírode zvyknú tvoriť menšie skupinky, ale v zajatí sú agresívne a teritoriálne hlavne počas sezóny...Mimo sezóny znesú aj iné druhy Loriov.

Lori čiarkovaný
Latinský názov: Eos reticulata
Výskyt: Ostrovy Tanimbar, ostrov  Babar a Damar, Indonézia
Veľkosť:
31 cm
Počet vajec:
2 ks
Inkubačná doba:
25 dní
Doba osamostatnenia:
12 týždňov
Vek:
 

28-32 rokov
Veľkosť krúžku:
 6,5-7,5 mm
Status:
CITES B

 
Sú sociálne, srandovné, milujúce a verné svojmu majiteľovi. Vie sa naučiť imitovať rôzne zvuky a vie byť chaotický, kvôli tekutej strave.  Majú radi spoločnosť a nie sú radi samé. Pokiaľ majú málo pozornosti vedia byť hlučné a len preto aby získali pozornosť. Ľahko krotnú a sú skvelími maznáčikmi. Voliéry by mali byť dostatočne priestranné a spodok vybetónovaný. Chov nieje náročný a samotný odchov  tiež, len vyžaduje kľud. Počas sezóny vedia byť agresívnejšie.

Lori červený
Latinský názov: Eos borneo
Výskyt: Ambon, Saparua, Huruku
Veľkosť:
31 cm
Počet vajec:
2 ks
Inkubačná doba:
24 dní
Doba osamostatnenia:
9-10 týždňov
Vek:
25-30 rokov
Veľkosť krúžku:
6,5-7,5 mm
Status:
CITES B

 


Sú zábavné, láskavé, verné a hlavne aktívne. Ručne dokŕmený maznáčikovia často sa pri hraní zabalia do handry a spia na chrbte. Keďže majú hravú povahu, ocenia veľa hračiek, preliezačiek, hojdačiek a niečo na šplhanie...tiež sa radi kúpu. Vo voľnej prírode sa Lori živý nektárom, peľom a príležitostne hmyzom. Počas sezóny vedia byť agresívnejšie, ale je lepšie keď majú kľud a to hlavne počas párenia. Pokiaľ budú vyrušované, môže sa stať, že znáška bude čistá a odchov sa neuskutoční.

Lori škraboškový
Latinský názov: Eos semilarvata
Výskyt: J Moluccas, Indonézia
Veľkosť: 24 cm
Počet vajec:  -
Inkubačná doba:  -
Doba osamostatnenia:  -
Vek: 25-30 rokov
Veľkosť krúžku: 6,0-6,5 mm
Status: CITES B

 
V prírode sa počet odhaduje od 5000 do 50 000 kusov. V chove je tiež obľúbeným druhom, kvôli nenáročnosti v chove. Tiež obľubujú nektár, ale občas im treba podávať múčne červy. Často sa stáva, že rodičia napádajú vyliahnuté mláďatá alebo rozbijú znášku. V takomto prípade je nutné znášku odobrať a umiestniť do liahne. Ručné dokŕmený Loriovia sú prítulný, hravý a láskavý ku svojmu majiteľovi. Počas sezóny treba pravidelne kontrolovať búdku a podávať rôzne vitamíny a obohatenú stravu o mineráli.

                                        Rodu GLOSSOPSITTA
Lori malý
Latinský názov: Glossopsitta pusilla
Výskyt: V a JV Austrália, Tasmánia
Veľkosť: 15 cm
Počet vajec:
3-5 ks
Inkubačná doba: 20 dní
Doba osamostatnenia: 6 týždňov
Vek: 15-20 rokov
Veľkosť krúžku: 5,0 mm
Status: CITES B

 Je jedným s najmenších papagájov druhu Lori. V chove nieje známi, ale v zahraničí si ho chovatelia obľubujú, pretože v jednej voliére znesú aj viac párov pokope, ale počas hniezdenia vedia byť agresívnejšie. Avšak pokiaľ je voliéra dostatočne veľká, bez problémov sa znesú. Majú radi slnko, ohrýzanie dreva, lietanie a neznášajú keď samotu. Tiež ho nazývajú malým likvidátorom, pre jeho aktivitu a ničenie.  Tiež zbožňuje rôzne druhy ovocia a  nektár. Voliéra by mala byť zo spodu vybetónovaná, pretože radi hrabú v zemine a vedeli by ľahko újsť.

Lori mošusový

Latinský názov: Glossopsitta concinna
Výskyt: JV Austrália, JV Queensland
Veľkosť: 22 cm
Počet vajec:
2 ks
Inkubačná doba: 22-24 dní
Doba osamostatnenia:
7 týždňov
Vek: 15-25 rokov
Veľkosť krúžku: 5,5-6,0 mm
Status: CITES B

 

Je to mierumilovný Lori a môžu byť úspešne umiestnené  vo voliére s holubami alebo Neofémami. Počas sezóny nebývajú agresívne, ale aj tak sa odporúča chovať ich samostatne. Sú známe svojou plachosťou a ručne dokŕmené nie sú veľmi dobrými spoločníkmi. Vytvárajú páry na celý život. Tiež veľmi obľubuje nektár a v zajatí im stačí podávať kvety rôznych rastlín.

Lori korunkatý
Latinský názov: Glossopsitta porphyrocephala
Výskyt: JZ Austrália
Veľkosť: 16 cm
Počet vajec: 3-4 ks
Inkubačná doba:
20 dní
Doba osamostatnenia: 7-8 týždňov
Vek: 10 rokov
Veľkosť krúžku: 5,0-5,5 mm
Status: CITES B

 

                                            Rodu Chalcopsitta
Lori čierny
Latinský názov: Chalcopsitta atra
Výskyt: Indonézia,  Z ostrovy Papuan
Veľkosť: 32 cm
Počet vajec: 2 ks
Inkubačná doba: 10-11 týždňov
Doba osamostatnenia: 25 dní
Vek:
25-35 rokov
Veľkosť krúžku: 8,0-9,0 mm
Status: CITES B


Sú veľmi teritoriálne a agresívne voči iným druhom. Je dosť aktívny a hlučný, veľmi radi žujú a okúsavajú drevo alebo nejaké hračky. Treba im poskytnúť ako pre domácich maznáčikov, tak i pre chovný pár dostatok hračiek na zabavenie. Je dobré im dať do voliéry laná a hojdačky. Tiež sa rád často kúpe a treba vodu pravideľne vymieňať. K úspešnému odchovu treba poskytnúť nektár, múčne červy, peľ a množstvo ovocia a zeleniny. Chov nieje náročný, ale vyžaduje trpezlivosť, kľud a priestranné voliéry.

Lori olivový
Latinský názov: Chalcopsitta duivenbodei
Výskyt: Nová Guinea
Veľkosť: 31 cm
Počet vajec: 2 ks
Inkubačná doba: 24 dní
Doba osamostatnenia: 10-11 týždňov
Vek: 30 rokov
Veľkosť krúžku: 8,0-9,0 mm
Status: CITES B

 


Chovateľov láka kvôli svojmu sfarbeniu, ale jeho chov je veľmi náročný. Páry sa najlahšie vytvárajú s viacerých jedincov. Potrebuje priestranné voliéry s množstvom konárov a lán. Čím váčšia voliéra tým viac sa v nej cíti Lory lepšie a bezpečnejšie a hlavne je väčšia šanca k úspešnému odchovu mláďat. V jedálničku by nemali chíbať červy, nektár a peľ. Je veľmi aktívny a nemá rád malé klietky. Ako domáci maznáčik vyžaduje veľa pozornosti a hračiek. Vie narobiť v domácnosti bordel pri lietaní a tiež okúsať nábytok, ale na to sú hračky.

Lori červenočelý
Latinský názov: Chalcopsitta sintillata
Výskyt: J Nová Guinea,Z Papua
Veľkosť:
31 cm
Počet vajec:
2 ks
Inkubačná doba: 24 dní
Doba osamostatnenia: 11-13 týždňov
Vek: 25-35 rokov
Veľkosť krúžku:
8,0-9,0 mm
Status: CITES BV zajatí sú pomerne časté a ľahké na chov. Ľahko krotnú a sú skvelími a dôvernými spoločníkmi. Je hlučný, jeho hlas je prenikavý a pre niektorých odstrašujúci, ale ich hravá, energetická osobnosť nemá žiadne negatívy. Majú silné zobáky a potrebujú dostatok hračiek alebo konárov na ohrýzanie. Sú veľmi inteligentné, počas sezóny vedia byť agresívne. Voliéry by mali byť priestranné s dostatkom bydiel, lán, hojdačiek a hlavne nejaký prístrešok. Ale milujú kúpanie v daždi. Hniezdnu búdku si často upravujú, takže je lepšie im poskytnúť búdku s otvorom a oni si ju už upravia podľa potreby.

Lori kardinálsky
Latinský názov: Chalcopsitta cardinalis
Výskyt: Ostrov Solomon, V Papua Novej Guinei
Veľkosť:
31 cm
Počet vajec:
2 ks
Inkubačná doba:
24 dní
Doba osamostatnenia:
11 týždňov
Vek:
25-35 rokov
Veľkosť krúžku:
7,5-8,0 mm
Status:
CITES B

 

Sú to milé papagáje  a sú vernými  spoločníkmi v domácnosti, ale zachovávajú si určitú plachosť. Sú veľmi aktívny a preto potrebujú dostatok pohybu a nie iba klietku. Majú veľmi radi hračky, hojdačky a nejaké preliezačky. Počas chovnej sezóny sú agresívny aj na majiteľa a preto je lepšie búdku dávať z vonkajšej strany voliéry, kvôli kontrole počas hniezdenia. Pár je veľmi starostlivý a pri odchove potrebuje rôzne vitamíny a minerály. Tiež potrebuje veľa ovocia a zeleniny. Obľubujú vodný melón. Voliéra by mala byť priestranná s dostatkom konárikov na ohrýzanie.

                                      Rodu Lorius
Lory červenolíci
Latinský názov: Lorius domicella
Výskyt: S Molukas, Seram, Indonézia
Veľkosť:
28 cm
Počet vajec: 2 ks
Inkubačná doba: 26 dní
Doba osamostatnenia: 11 týždňov
Vek: 25 rokov
Veľkosť krúžku: 8,0-8,5 mm
Status: CITES B
 


V domácnostiach sú obľúbené kvôli ich inteligencii, hravosti a schopnosti pobaviť. Sú aktívne, zvedavé a  milujúce papagáje. Sú schopné agresívneho správania. Sú náročné na starostlivosť  a požiadavky (najmä stravy) a vyžadujú veľa pozornosti. Denný kúpeľ alebo sprcha by mali byť súčasťou ich starostlivosti. Vedia byť aj hlučné, ale vydávajú piskľavý hlas. Niektorý Loriovia môžu byť veľmi agresívny voči iným vtákom, zatiaľ čo iní ich znesú v pohode. Počas sezóny treba podávať dostatok čerstvého ovocia a hlavne nektáru, alebo nejakých kvetov.

Lori trojfarebný
Latinský názov: Lorius lory
Výskyt: Batanta,Salawati, Z Papua
Veľkosť: 31 cm
Počet vajec: 2 ks
Inkubačná doba: 25 dní
Doba osamostatnenia: 9-10 týždňov
Vek: 20-25 rokov
Veľkosť krúžku: 7,5-8,0 mm
Status: CITES B
 
Títo Loriovia sú hlučný, ale pritom zábavný a hravý. Ako domáci maznáčikovia sa ľahko prispôsobia celej rodine, ale vždy je lepšie ich chovať v páre. Voliéry by mali byť pevné a dostatočne priestranné s množstvom konárov a vetiev. Na chov sú náročnejšie, ale ak majú dostatočný prísun čerstvého ovocia a zeleniny, chov je ľahší. Radi si pochutnajú aj na múčnych červoch a samozrejme nektáre. Radi sa hrajú a príjmu hocijakú hračku s ktorou by sa mohli zaoberať a žuvať. Majú radi aj čerstvé listy, laná na hojdanie a samozrejme spoločnosť. Mimo sezóny nezvyknú byť agresívny, ale u niektorých sa prejavuje aj mimo sezóny.

Lori bielokrký
Latinský názov: Lorius albidinuchus
Výskyt: Nové Írsko, V Papua Novej Guinei
Veľkosť: 26 cm
Počet vajec: -
Inkubačná doba: -
Doba osamostatnenia: -
Vek: -
Veľkosť krúžku: 7,5-8,0 mm
Status: CITES B

 Lori zelenochvostý
Latinský názov: Lorius chlorocercus
Výskyt: V Somlomonského ostrova, rennell
Veľkosť: 28 cm
Počet vajec: 2 ks
Inkubačná doba: 25 dní
Doba osamostatnenia: 10-11 týždňov
Vek: 25-35 rokov
Veľkosť krúžku: 7,5-8,0 mm
Status: CITES B

 
Je ťažšie dostupný, ale v Európe je dosť rozšírený. Na chov sa odporúčajú priestranné a dlhšie voliéry, kvôli ich aktívnosti. Veľmi radi lietajú, ohrýzajú, žujú, ale v domácnosti sa tomu dá predísť dostatkom rôznych hračiek a hojdačiek. tiež majú radi nejaký úkryt na schovanie. Sú hlučnejší, ale hlavne nad ránom a pri stmievaní.

Lori bojovný
 
Latinský názov: Lorius hypoinochrous
Výskyt: ostrov Misima a Tagula, V Papua Novej Guinei
Veľkosť:
26 cm
Počet vajec: 2 ks
Inkubačná doba: 25-26 dní
Doba osamostatnenia: 11 týždňov
Vek: 25 rokov
Veľkosť krúžku: 8,0-9,0 mm
Status: CITES B

 


Lori žltochrbt
Latinský názov: Lorius garrulus
Výskyt: Ostrov Halmahera a Widi, S Molucas
Veľkosť: 30 cm
Počet vajec: 2 ks
Inkubačná doba: 26 dní
Doba osamostatnenia: 10-11 týždňov
Vek: 28-32 rokov
Veľkosť krúžku:
7,5-8,0 mm
Status: CITES B

Tento Lori je často lovený pytliakmi a to hlavne kvôli malej plachosti a ľahko zvykaniu na ľudí. Avšak chov je už náročnejší. Vyžaduje si také životné podmienky, ktoré sú podobné prírode. Čiže dostatočne priestranné voliéry, dostatok ovocia a zeleniny, ale radi si pochutnajú na červoch a larvách. Hniezdne dutiny si rád vyhlbuje a upravuje sám, preto ponúkame mäkký kmeň stromu. Ako domáci maznáčikovia sú milími a láskavými spoločníkmi, ktorý vedia pobaviť. Majú radi hračky, žuvanie, okúsavanie, kúpanie a samozrejme lietanie.
 
                                  Rodu NEOPSITTACUS
Lori škvrnitý
 
Latinský názov: Neopsittacus musschenbroekii
Výskyt: Jaya, Indonézia
Veľkosť: 23 cm
Počet vajec: 2 ks
Inkubačná doba: 23 dní
Doba osamostatnenia: 8 týždňov
Vek:
25 rokov
Veľkosť krúžku: 5,5-6,0 mm
Status: CITES B

 Veľmi málo popísaný druh. Chov je náročný  a to hlavne kvôli nedostatočných poznatkov o potrave..a preto je odchov mláďat náročný a často sa nepodarí. Vie sa, že je náchilný na stiesnené priestory...a preto treba extrémne veľké voliéry, dostatok tropického ovocia, nektáru a zeleniny. Počet kusov klesá.

Lori smaragdový
Latinský názov: Neopsittacus pullicauda
Výskyt: JV Nová Guinea, S Papua
Veľkosť: 18 cm
Počet vajec: 2 ks
Inkubačná doba:
25 dní
Doba osamostatnenia: 8-9 týždňov
Vek: 20 rokov
Veľkosť krúžku: 5,0-6,0 mm
Status: CITES B


                                Rodu TRICHOGLOSSUS

Lori ozdobný
Latinský názov: Trichoglossus ornatus
Výskyt: Peleng, Ostrov Banggai a Tukangbesi, Indonézia
Veľkosť: 25 cm
Počet vajec: 2 ks
Inkubačná doba: 25 dní
Doba osamostatnenia:
9 týždňov
Vek: 25-35 rokov
Veľkosť krúžku: 6,5-7,0 mm
Status: CITES B

 Je to krásny a zábavný Lori a pevným a silným hlasom. Vo voľnej prírode často lietajú vo dvojiciach alebo v malých skupinách. Počet kusov sa v prírode znižuje. Chov nieje veľmi náročný, len si vyžaduje kľud a to hlavne pri odchove. Je veľký prebytok samcov  tohto druhu. Dopyt pre páry je preto  aj naďalej vysoký. Hlavným krmivom je peľ, nektár, listové puky, ovocie, kvety. Pri odchytených pároch treba dbať na ich vysokú plachosť, pretože pri zľaknutí by si mohli ublížiť. Počas sezóny vedia byť agresívne a hlavne na príslušníkov svojho druhu.

Lori mnohofarebný
Latinský názov: Trichoglossus heamatodus
Výskyt: Nová Guinea, Papua, Molukas, Ambon
Veľkosť: 26 cm
Počet vajec: 15-25 rokov
Inkubačná doba: 2-3 ks
Doba osamostatnenia: 23-25 dní
Vek: 8-9 týždňov
Veľkosť krúžku: 6,5-7,0 mm
Status: CITES B

 

Tento nádherne sfarbený lori je čoraz viac obľúbeným medzi chovateľmi a aj v domácnostiach ako maznáčikovia. Je veľmi aktívny a nemá rád stiesnené priestory. Veľmi rád sa kúpe, žuje, hrá sa, lieta a samozrejme je inteligentný. V chove nieje náročný, ale je veľmi silno teritoriálny a preto by nemali byť páry toho istého druhu vedľa seba vo voliére.
Niekedy sa zvykne často prejavovať, ale hlavne počas sezóny pri dvorení alebo pri západe slnka. Často sa stáva že sa napádajú aj cez pletivo. Treba im ponúknuť dostatok ovocia a zeleniny, tiež by nemali chýbať múčne červy a kvety kvôli potrebnému nektáru. Počas odchovu by sa nemali často rušiť, aby neopustili znášku poprípade malé. Vo voliérach by nemali tiež chýbať konáriky a vetve na ohrýzanie. Ako domáci maznáčik potrebuje veľa hračiek, lásky a pozornosti.
                                                                    Mutácia

Lori vlnkovaný
Latinský názov:
Trichoglossus johnstoniae
Výskyt: Mindenao, Kitagland
Veľkosť: 20 cm
Počet vajec: 2 ks
Inkubačná doba: 23 dní
Doba osamostatnenia: 5-6 týždňov
Vek:
20 rokov
Veľkosť krúžku: 5,5 mm
Status: CITES B

 


Tento malý Lori u nás nieje veľmi známi a v zahraničí sa vys
kytuje zriedkavo. Chov  nieje náročný, ale dopyt je veľký a preto odchované jedince sa často vymieňajú iba medzi chovateľmi v zahraničiach. 

Lori žltozelený
Latinský názov: Trichoglossus flavoviridis
Výskyt: Taliabu, Mangole, Ostrov Sula
Veľkosť: 20 cm
Počet vajec: 2 ks
Inkubačná doba: 23 dní
Doba osamostatnenia: 7-8 týždňov
Vek: 25-35 rokov
Veľkosť krúžku: 6,0 mm
Status: CITES B

 

Nieje veľmi známi a je málo informácií o chove a odchove. Pre jeho pestré sfarbenie hlavy a trupu je čoraz žiadanejší, avšak len v zahraničí.

Lori žltoškvrnný
Latinský názov: Trichoglossus chlorolepidotus
Výskyt: S Qeensland, SV Austrália, J Viktória
Veľkosť: 23 cm
Počet vajec: 2-3 ks
Inkubačná doba: 22 dní
Doba osamostatnenia: 8 týždňov
Vek: 20-25 rokov
Veľkosť krúžku: 5,0-5,5
Status: CITES B

 


Títo Loriovia si radi vyhlbujú hniezdiace jamy pomocou ostrých zobákov. Takže by sa mala hniezdna búdka poskytnúť aj zhotovená aj obyčajná s jednoduchým otvorom, do ktorého  sa ľahko dostanú a vyhĺbia si jamku samy. Vyžadujú si priestranné voliéry, ale vyhovovať im bude aj menšia voliéra, avšak s dostatkom miesta na lietanie. Chov nieje náročný a ak sa poskytnú všetky kritéria a požiadavky, hniezdenie bude prebiehať jednoducho bez komplikácií. Potrebujú dostatok kludu, kvôli ich plachosti. Majú radi lietanie, kúpanie, hranie, rôzne laná na hojdanie a šplhanie.

Lori olivovohlavý
    
Latinský názov: Trichoglossus euteles
Výskyt: Indonézia, Babar
Veľkosť: 25 cm
Počet vajec:
3 ks
Inkubačná doba: 23 dní
Doba osamostatnenia: 8 týždňov
Vek:
28 rokov
Veľkosť krúžku:
5,0-5,5 mm
Status: CITES B

 

V Európe sa vyskytuje zriedka, ale záujem je čoraz väčší. Sú dosť aktívne a potrebujú veľké voliéry na lietanie a šantenie. V domácnosti vedia narobiť neporiadok, ale s dostatočným venovaním vedia byť kľudný a tichší. Tiež treba dbať na ich požiadavky, čiže dostatok hračiek, rôznej potravy a dostatku miesta na lietanie v byte. Chov je jednoduchší, ale tiež vyžaduje kľud a to hlavne preto, lebo sú plaché a pri odchove by  mohli častým vyrušovaním opustiť znášku.

Lori vínovočervený
Latinský názov: Trichoglossus rubiginosus
Výskyt:
Ponpeie, Mikronezia
Veľkosť: 24 cm
Počet vajec: 1 ks
Inkubačná doba: -
Doba osamostatnenia:
-
Vek:
25 rokov
Veľkosť krúžku: 6,5 mm
Status: CITES B

 

                                  Rodu PSITTEUTELES

Lori žíhaný
Latinský názov: Psitteuteles versicolor
Výskyt: S Austrália, SV Qeensland
Veľkosť: 19 cm
Počet vajec: 3-5 ks
Inkubačná doba: 22 dní
Doba osamostatnenia:

6-7 týždňov
Vek:
15 rokov
Veľkosť krúžku:
5,0-5,5 mm
Status: CITES B
Lori timorský
Latinský názov: Psitteuteles iris
Výskyt: Z Timor
Veľkosť:
20 cm
Počet vajec: 2 ks
Inkubačná doba: 23 dní
Doba osamostatnenia: 8 týždňov
Vek:
25 rokov
Veľkosť krúžku: 5,5-6,0mm
Status: CITES B

 


Lori fialovolíci
 Latinský názov: Psitteuteles goldiei
Výskyt:
Nová Guinea
Veľkosť: 19 cm
Počet vajec: 2 ks
Inkubačná doba: 23 dní
Doba osamostatnenia:
8 týždňov
Vek:
12-15 rokov
Veľkosť krúžku:
5,0-5,5 mm
Status: CITES B


                                                                                              Rodu OREOPSITTACUS
Lori fúzatý
Latinský názov: Oreopsittacus arfaki
Výskyt: Hory Vogelkop
Veľkosť: 15 cm
Počet vajec: -
Inkubačná doba: -
Doba osamostatnenia: -
Vek: 15 rokov
Veľkosť krúžku: 4,0-4,5 mm
Status:
CITES B

 


Na tomto druhu je zaujímavý ostro zahnutý  zobák. Sú veľmi plaché a aj ručne dokŕmené si niekedy zachovávajú miernu plachosť. Počas hniezdenia sú extrémne teritoriálne a útočia hlavne svojím ostrým zobákom. Preto sa odporúča hniezdnu búdku zavesiť z vonkajšej strany, aby sa predišlo pri kontrole nechtiacim zraneniam. Majú radi priestranné voliéry, ale uspokoja sa aj s menšou voliérkou, či boxom. Nesmú byť nikdy v kontakte s inými druhmi. Preto sa väčšinou páry dávajú do chovných boxov, kde sú bočné steny plechové.

                                          Rodu Phigys
Lori límcový
Latinský názov: Phigys solitarius
Výskyt:
Fidži, Lau Archipelago
Veľkosť:
20 cm
Počet vajec:
1-2 ks
Inkubačná doba: 30 dní
Doba osamostatnenia: 9 týždňov
Vek:
20 rokov
Veľkosť krúžku: 6,5-7,0 mm
Status: CITES B Tento druh je iný tým, že zelené pierka na zadnej časti hlavy si vie zdvíhať a predvádzať sa snimi. Pri odchove treba ponúknuť viac búdok, aspoň dve, aby si vybrali sami, ktorá bude pre nich najvhodnejšia. Vo vonkajšj voliére môžu byť celoročne, ale pri extrémnych mrazoch je lepšie ich nechávať vo vnútornej voliére. Ručne dokŕmené vedia byť skutočnými vernými maznáčikmi. Vedia pobaviť svojim šarmom a hlavne rozstrapatením pierok na hlave.

                                      Rodu PSEODEOS
Lori tmavý
Latinský názov:
Pseudeos fuscata
Výskyt: Z Papua, Nová Guinea
Veľkosť: 25 cm
Počet vajec: 2 ks
Inkubačná doba: 24 dní
Doba osamostatnenia: 10 týždňov
Vek: 30 rokov
Veľkosť krúžku:
7,0-7,5 mm
Status: CITES BJe to jeden z nejbežnejšie chovaných a odchovávaných loriov vôbec. Je veľmi živý a pokiaľ nepochádza z odchytu vo voľnej prírode, ľahko si zvykne na spoločnost ľudí. Niektorí ho však označujú ako najhravejšieho z loriov. Jeho krik je veľmi výrazný. Je veľmi agresívny k ostatným Loriom počas chovnej sezóny. Na spodok voliéry veľmi často nezlietavajú a preto je vhodné im vodu na kúpanie dávať na vyššie miesto vo voliére. Neznášajú mráz a hlavne odchitený Loriovia, pri ktorých nesmie v zime klesnúť teplota pod 20 stupňov celzia.

                                              Rodu VINI
Lori modrotemenný
Latinský názov: Vini australis
Výskyt:
Fidži, Niue,Polynézia
Veľkosť: 19 cm
Počet vajec:
1-2 ks
Inkubačná doba: 23-26 dní
Doba osamostatnenia: 6-7 týždňov
Vek: 15 rokov
Veľkosť krúžku: 5,0 mm
Status: CITES B

 

Lori rubínový
Latinský názov: Vini kuhlii
Výskyt: Polinézia, Kiribati, ostrov Cook
Veľkosť: 19 cm
Počet vajec:
-
Inkubačná doba: -
Doba osamostatnenia: -
Vek: 20 rokov
Veľkosť krúžku: 6,0 mm
Status: CITES B

 Lori bieloprsý
Latinský názov: Vini peruviana
Výskyt: Ostrov Cook, Z Tuamotu Archipelago
Veľkosť: 18 cm
Počet vajec: 2 ks
Inkubačná doba:
25 dní
Doba osamostatnenia: 9 týždňov
Vek: 15 rokov
Veľkosť krúžku: 5,0-5,5 mm
Status: CITES B

 
 

Lori zelenotemenný
Latinský názov: Vini stepheni
Výskyt: Ostrov Hederson
Veľkosť: 19 cm
Počet vajec: -
Inkubačná doba: -
Doba osamostatnenia: -
Vek: 20 rokov
Veľkosť krúžku: 6,0 mm
Status: CITES B

 


Lori  modrý
Latinský názov: Vini ultramarina
Výskyt: Nuka Hiva, Ostrov Marqesas
Veľkosť: 18 cm
Počet vajec: 2 ks
Inkubačná doba: 25 dní
Doba osamostatnenia: 8 týždňov
Vek:
15 rokov
Veľkosť krúžku: 5,0-5,5 mm
Status: CITES A-KRITICKY OHROZENÝ DRUH