Založiť novú webovú stránku alebo e-shopChcem nový web
aktualizované: 24.07.2016 11:55:51 

CHOVÁME PAPAGÁJE

Aratinga
                      Aratinga...
                                           

Všeobecne - domovinou týchto klinochvostov sú hlavne palmové háje Južnej Ameriky. Mimo hniezdneho obdobia sa zhlukujú do menších skupín. Patria medzi stredne veľké papagáje, dorastajúce do cca 30 cm / podľa druhu /. Živia sa bobuľami, orechami a semenami. Majú stupňovitý chvost špicatého tvaru, dlhé krídla na konci zúžené.Okolie oka je holé - biele okružie. Majú ostrý zobák, čierny, alebo bledý - podľa druhu.
Populárne a tým aj známejšie sú hlavne pestro sfarbené aratingy.
Povaha- Sú to hlučné papagáje, večne škriekajúce, upozorňujúc krikom na prípadné nebezpečie. Ako divé sú plaché, ale dokážu skrotnúť a naučiť sa opakovať zvuky a reč. Ručne mladé aratingy môžu byť menej hlučné. Kričia hlavne na neznáme osoby a zmeny dejúce sa okolo, ktoré považujú za nebezpečné, sú to proste "strážcovia".
Medzi relatívne menej hlučné s menej prenikavým hlasom, a do bytu tak hodiace sa aratingy patrí aratinga oranžovočelá, aratinga zlatočelá, aratinga červenolíca, ale zámerne uvádzam, že relatívne, pretože to závisí aj od prostredia odchovu a neskoršieho umiestnenia.
Chov-Aratingy patria medzi dobrých letcov a sú pre ne vhodnejšie voliéry, než malé klietky, a to v zime vytápané. Zimovanie vonku im neprospieva, prejavuje sa to na ich aktivite, perí a celkovom zdraví negatívne. Potrebujú drevenné vetve na ohryz, šplh a prelet. Sú to aktívne papagáje. Aratingy dospievajú tretím rokom života a istotu v pohlaví určuje test DNA. V chovnej sezóne sú aratingy k chovateľovi veľmi útočné, hlavne samci, a to aj vtedy ak sú mimo hniezdneho obdobia úplne krotké a prítulné. Pri zostavovaní párov je z opatrnosti dobré myslieť aj na ich vzájomnú možnú agresivitu.
Jedálniček-Krmivo pre aratingy má obsahovať veľa ovocia a zeleniny, vhodné sú citrusy, jablka, hrušky, čerešne, jahody, maliny, banány, šípky, jarabina, mrkva, hrášok, šalát, chilli papričky, paprika..... Obľubujú rôzne druhy semien a orechov, senegalské proso.......
Druhy-Poznáme približne 20 druhov.

Autor: www.exotickevtactvo.sk
                                  Popis druhov 
Aratinga zlatá
Latinský názov: Aratinga solstitialis
Výskyt: SV Brazília, SZ Surinam, JV Venezuela
Veľkosť: 30 cm
Počet vajec: 3-4 ks
Inkubačná doba: 24-25 dní
Doba osamostatnenia: 7-8 týždňov
Vek: do 30 rokov
Veľkosť krúžku: 6,0-6,5 mm
Status: CITES B

 Chovné páry sa zostavujú veľmi ľahko, kvôli ľahkému harmonizovaniu. Samce niesu agresívne na nové samice a dokonca hneď po vpustení do voliéry môžu začať spolu harmonizovať. Chov nieje náročný, ale v období hniezdenia ich musíte menej navštevovať do voliéry aby mali dostatok kľudu na odchov. Ručne odchované jedince sú milé, inteligentné, prítulné a spoločenské. Majú radi kúpanie, hračky, hojdačky a  maznanie. Nie sú radi zavretý v klietkach, kvôli obľube lietania. Do voliéry im treba zabezpečiť dostatok konárov a haluzí na ohrýzanie.


Aratinga jendaj
 Latinský názov: aratinga jandaya
Výskyt: SV Brazília, JV Para, S Bahia a V Goias
Veľkosť: 30 cm
Počet vajec: 3-6 ks
Inkubačná doba: 23-25 dní
Doba osamostatnenia: 8-9 týždňov
Vek: 20- 25 rokov
Veľkosť krúžku: 6,0-6,5 mm
Status: CITES B
Obľúbená u chovateľov, kvôli nenáročnosti párovania a chovu. Sú dosť hlučné hlavne keď  vidia nové osoby a domáce zvieratá. Svojim krikom upozorňujú hlavne na nebezpečenstvo. Mláďatá sú zelenkastej farby, ale postupne pri preperovaní sa im sfarbuje hlava a brucho. Ručne dokŕmené sú skvelími spoločníkmi v domácnosti. Radi sa maznajú, starajú sa o perie, hrajú sa a aj škriekajú, keď majú málo pozornosti. Sú inteligentné, šikovné a zábavné. Niesu radi v klietkach, radi lietajú a voľne sa pohybujú.


Aratinga zlatohlavá
Latinský názov: Aratinga auricapilla
Výskyt: J Bahia, JV Brazília
Veľkosť: 30 cm
Počet vajec: 3-5 ks
Inkubačná doba: 25 dní
Doba osamostatnenia: 7-8 týždňov
Vek: 25-30 rokov
Veľkosť krúžku: 6,0 mm
Status: CITES B

 Tieto Aratingy si potrpia na čistotu voliéry, preto im ju treba čistiť častejšie ale len v ich neprítomnosti. Klietky sa môžu čistiť aj každý deň. Majú radi kúpanie a čistú vodu, hračky, hojdačky, ale hlavne úkryty v ktorých môžu prenocovať a schovať sa. Mladé majú farbu peria matnejšiu. Ručne dokŕmené si ľahko zvykajú na nových ľudí.Spoznáva nás prostredníctvom hlasu a našej reči. Nemá rád nepozornosť a vtedy sa zvykne prejavovať hlasnejšie. Niekedy sa naučí aj ľahké slová.Aratinga oranžovočelá
Latinský názov: Aratinga canicularis
Výskyt: J Mexiko a Honduras, Z Costa Rica
Veľkosť: 24 cm
Počet vajec: 3-5 ks
Inkubačná doba: 23-24 dní
Doba osamostatnenia: 7 týždňov
Vek:
 
do 30 rokov
Veľkosť krúžku: 5,0 mm
Status: CITES B

 

Majú dobrú schopnosť hovoriť, ale ich malý hlas môže byť niekedy ťažko pochopiť. Môžu sa učil triky a sú veľmi zaujímavý  v tom, že sú zapojené do aktivít svojich domov. Sú veľmi radi keď sa s nimi maznáte a rozprávate k nim. V chove nie sú náročné, ale vyžadujú si tuež kľud pri hniezdení. Majú radi hračky, lietanie, vodu, priestranné voliéry a tiež partnera opačného pohlavia. Je ťažké ho u nás zohnať, ale v zahraničí je to jednoduché. Voliéry majú radšej viac krité doskami ako slnečne osvetlené. Objavili sa aj nové modré mutácie.


Aratinga žltá
Latinský názov: Aratinga guarouba
Výskyt: SV Brazília, SZ Maranhao
Veľkosť: 34 cm
Počet vajec: 2-4 ks
Inkubačná doba: 26 dní
Doba osamostatnenia: 10 týždňov
Vek: do 30 rokov
Veľkosť krúžku: 7,0-7,5 mm
Status: CITES A-Kriticky ohrozený druh

Tieto vtáky sú zvedavé a hravé v zajatí, má nádherné perie o ktoré sa radi starajú kúpaním a čistením, ale môžu si vytrhnúť a zjesť peria navzájom od seba. Toto správanie by mohlo byť spôsobené nedostatkom minerálov a bielkovín v strave alebo v extrémne malých klietkach. V zajatí sú rodičia náchylný na upustenie od svojich mladých po troch týždňoch. Keďže sa zaraďuje do kriticky ohrozeného druhu sa upúšťa od domácich miláčikov a sú chované iba na rozšírenie tohoto druhu. Na chov sa odporúčajú priestranné voliéry s motívom ako v prírode.Aratinga červenolíca  
Latinský názov: Aratinga erythrogenys
Výskyt: SZ Peru, Z Ekvádor
Veľkosť: 33 cm
Počet vajec: 3-4 ks
Inkubačná doba: 24 dní
Doba osamostatnenia: 7-8 týždňov
Vek: do 25 rokov
Veľkosť krúžku: 6,0 mm
Status: CITES B

 
Sú veľmi inteligentné a roztomilé papagáje. Vedia sa naučiť aj ľahké slová ako privítanie a svoje meno atď. Mláďatá sú celé zelené a asi po 6 mesiacoch sa im začne hlava sfarbovať do červena. Ľahko krotnú, ale zároveň aj hlučné s veľmi silným hlasom. Keď sú v priestranných voliérach s väčšími rozmermy znesú aj viac párov toho istého druhu. Radi lietajú, vystrájajú, hrajú sa a hlavne žujú drevo, takže treba dávať v domácnosti na nich pozor, aby nezničili nábytok a v neprítomnosti ich nenechávať voľne pustené.

Aratinga olivovohrdlá     
                     
Latinský názov: Aratinga nana
Výskyt: Jamaika, Z India a Panama
Veľkosť: 26 cm
Počet vajec: 4-5 ks
Inkubačná doba: 25 dní
Doba osamostatnenia: 8 týždňov
Vek: do 25 rokov
Veľkosť krúžku: 5,0-5,5 mm
Status: CITES B
                                                                                
 
Veľmi málo poznatkov. Majú radi lietanie a preto sa odporúča ich chovať v priestranných veľkých voliérach. Radi sa aj hrajú a kúpu...nemajú radi malý priestor a nepozornosť. Znesú sa aj viacej párov v jednej voliére.

Aratinga nanday
Latinský názov: Nandayus nenday
Výskyt: SV Bolívia, Brazília, Paraguaj, S Argentína, USA, J California
Veľkosť: 30 cm
Počet vajec: 3-5 ks
Inkubačná doba: 24 dní
Doba osamostatnenia: 8 týždňov
Vek: 35-45 rokov
Veľkosť krúžku: 6,0 mm
Status: CITES B


  

 

 Sú dosť hlasné, ale vedia sa naučiť aj rozprávať. Tiež majú radi voľnosť a nie stiesnené klietky. Preto je ich dobré púšťať voľne po byte, ale iba s dohľadom, pretože by mohli v neprítomnosti ohrýzať nábytok a zničiť ho. Ľahko získavajú dôveru, ale keď sa cítia byť ohrozenými, vedia byť dosť agresívne aj voči majiteľovi. Má rád hračky, vodu, lietanie, šantenie a žuvanie. Radi zaspávajú na chrbte a často s nohami hore. Vedia to byť dokonalý maznáčikovia a partneri. Samozrejme si vyžaduje veľa starostlivosti, pozornosti a času.Aratinga červenočelá

Latinský názov: Aratinga finschi
Výskyt: JZ Nikaragua, Z panama
Veľkosť: 28 cm
Počet vajec: 3-4 ks
Inkubačná doba: 23 dní
Doba osamostatnenia: 8 týždňov
Vek: 15-20 rokov
Veľkosť krúžku: 6,0 mm
Status: CITES B

 


Predpokladom, že sú dobre socializované, sú údajne prítulné a láskyplné. Sú ľahko učenlivé, aby mohli robiť triky a najviac sú schopné učiť sa hovoriť. Tvrdí sa, že sú verné, zábavné a milé. Sú veľmi aktívne chcú sa hrať, skúmať a premýšľať. Odporúča sa veľa hračiek, aby sa predchádzalo ničeniu nábytka. Nemajú radi malé klietky, lepšie im vyhovujú vonkajšie  voliéry s dostatkom miesta na lietanie a šantenie. Chov nieje ťažký, ale v sezóne vedia byť agresívne aj na chovateľa a hlavne na iné druhy.


Aratinga nikaragujská
Latinský názov: Aratinga strenua
Výskyt: V Oaxaca, J Mexico, Nikaragua
Veľkosť: 33 cm
Počet vajec: 4 ks
Inkubačná doba: 24-25 dní
Doba osamostatnenia: 8 týždňov
Vek: do 35 rokov
Veľkosť krúžku: 6,0 mm
Status: CITES B

 


 

Má veľmi rada pohyb a voľnosť lietania. Neodporúča sa ich chovať ako jedince, majú radi spoločnosť svojho druhu...Radi sa kúpu, hrajú sa, vyvádzajú a žujú drevo. Chov nie je náročný, ale vyžaduje si absolútny kľud počas hniezdenia, hlavne keď sa chovajú na divoko. Ručne odchované majú milú povahu.


Aratinga kubánska
 
Latinský názov: Aratinga euops
Výskyt: Kuba
Veľkosť: 26 cm
Počet vajec: 4-5 ks
Inkubačná doba: 23-26 dní
Doba osamostatnenia: 48-60 dní
Vek: do 15 rokov
Veľkosť krúžku: 5,0 mm
Status: CITES B


Sú veľmi energický, inteligentný a zvedaví. Vo voľnej prírode, sú ľahko všimnuteľné, pretože ich hlasné volanie, aj keď v porovnaní s inými druhmi aratíng sú relatívne pokojnej povahy. Volajú sa z nejakého dôvodu napríklad varovať ostatné vtáctvo, alebo ak sa dostanú do pasce. Chov nie je náročný, ale odchov si vyžaduje určité podmienky na stravu s exotického ovocia. Ručne odchované sú milé, prítulné a hlavne vedia pobaviť.

Aratinga kropenatá
Latinský názov: Aratinga leucophthalma
Výskyt: Guinea, SV Venezuela a Bolivar, V Venezuela a Bolívia
Veľkosť: 32 cm
Počet vajec: 4 ks
Inkubačná doba: 24 dní
Doba osamostatnenia: 9 týždňov
Vek: 25-30 rokov
Veľkosť krúžku: 6,0-7,0 mm
Status: CITES B

 Sú to veľmi aktívne papagáje, inteligentné, hravé...treba im zabezpečiť množstvo hračiek, hojdačiek, preliezok aby neohrýzali nábytok a aby si mohli brúsiť zobáky. Keď sa nudia, začnú vydávať nepríjemný škrekot. Ručne dokŕmený potrebuje predovšetkým veľa lásky a pozornosti. Má rád voľnosť lietania a neznáša keď je zavretý v klietke. Voliéry by sa mali robiť priestranné s dostatkom úkrytov, pretože sa radi schovávajú a cítia sa bezpečne.Aratinga kaktusová
   
Latinský názov: Aratinga cactorum
Výskyt: SV Minas Gerais,SZ Bahia, Brazília
Veľkosť: 25 cm
Počet vajec: 4-5 ks
Inkubačná doba: 25 dní
Doba osamostatnenia: 7 týždňov
Vek: do 30 rokov
Veľkosť krúžku: 4,5-5,0 mm
Status: CITES B

Je všeobecne priateľská, ktorá  pomerne dobre vychádza s ostatnými aratingami. Za predpokladu, že sú dobre socializované, okamžite prijmú ľudskú rodinu ako svojich náhradných partnerov. Majú radi kúpanie ohrýzanie a hlavne hranie sa. Preto im treba zabezpečiť veľa hračiek, aby nepredchádzalo k vytrhávaniu peria alebo k ohrýzaniu nábytka. Sú tiež aj inteligentné a ľahko rozpoznajú nebezpečenstvo. Vtedy sa začnú prejavovať škriekajúcim hlasom. Chov je jednoduchý, ale tiež sa musí obmedziť návštevnosť voliéry v období hniezdenia.

Aratinga hnedohrdlá
 
Latinský názov: Aratinga  pertinax
Výskyt: Venezuela, Virginia , Z India
Veľkosť: 25 cm
Počet vajec: 3-5 ks
Inkubačná doba: 23-24 dní
Doba osamostatnenia: 7 týždňov
Vek: do 20 rokov
Veľkosť krúžku: 5,0 mm
Status: CITES B


 
 Tento druh má až 14 poddruhov, ktoré sa odlišujú iba drobnými znakmi. Často bývajú hlučné, ale niekedy vedia byť tiché aj celé dni. Majú radi hranie a vysenie vo vzduchu na nejakom lane alebo povraze. Sú milé, inteligentné a spoločenské. Pomali si zvykajú na nového člena v domácnosti, ale časom si zvykne a získa si v ňom dôveru.Aratinga dlhochvostá

Latinský názov: Aratinga acuticaudata
 Výskyt: V Bolívia, JZ Mato Grosso, Brazília a Paraguaj
Veľkosť: 37 cm
Počet vajec: 3 ks
Inkubačná doba: 23-24 dní
Doba osamostatnenia: 7-8 týždňov
Vek: 30-40 rokov
Veľkosť krúžku: 6.5 mm
Status: CITES B
 

 


Majú milú osobnosť a povahu, sú priateľské, hravé a veľmi verné. Sú považované za najviac inteligentnejšie s Aratíng a potrebujú väčšie voliéry na lietanie a šantenie. Vie sa ľahšie naučiť rozprávať, ale na to potrebuje veľkú pozornosť od majiteľa. Chov nieje náročný, len si vyžaduje hlboké kmeňové alebo drevené búdky s dostatkom priestoru vo vnútri. Tiež sa musia pravidelne sprchovať alebo im stačí zvlhčovanie peria, aby nedochádzalo k vytrhávaniu peria. Tiež rada ohrýza aj drevo, takže jej ho do voliéry  treba poskytnúť.

Aratinga červenobradá
 

Latinský názov: Aratinga rubritorquis
Výskyt: V Guatamala, Z Nikaragua
Veľkosť: 28 cm
Počet vajec: 3-4 ks
Inkubačná doba: 24-25 dní
Doba osamostatnenia: 8 týždňov
Vek: do 30 rokov
Veľkosť krúžku: 6,0 mm
Status: CITES B


 

 Aratinga škvrnitá

Latinský názov: Aratinga wagleri
Výskyt: SZ Venezuela, Z Kolumbia, Siera de Perija
Veľkosť: 36 cm
Počet vajec: 3-4 ks
Inkubačná doba: 23 dní
Doba osamostatnenia: 8-9 týždňov
Vek: do 35 rokov
Veľkosť krúžku: 6,0-7,0 mm
Status: CITES B

 Aratinga sokorská
Latinský názov: Aratinga brevipes
Výskyt: Ostrov Soccoro, Z Mexiko
Veľkosť: 32 cm
Počet vajec: -
Inkubačná doba: -
Doba osamostatnenia: -
Vek: do 25 rokov
Veľkosť krúžku: 6,0-7,0 mm
Status: CITES B


 


 


Aratinga škrabošková

Latinský názov: Aratinga mitrata
Výskyt: V Andes, Peru, SZ Argentína, Z Cordoba
Veľkosť: 38 cm
Počet vajec: 3 ks
Inkubačná doba: 23 dní
Doba osamostatnenia: 9 týždňov
Vek: do 30 rokov
Veľkosť krúžku: 7,0 mm
Status: CITES B

 


Aratinga tmavohlavá
Latinský názov: Aratinga weddellii
Výskyt: JV Kolumbia, V Ekvador a Peru, SZ Brazília, S Bolívia
Veľkosť: 28 cm
Počet vajec: 3-4 ks
Inkubačná doba: 25 dní
Doba osamostatnenia: 8-9 týždňov
Vek: do 20 rokov
Veľkosť krúžku: 6,0 mm
Status: CITES B


 

Aratinga zelenokrídla

Latinský názov: Aratinga chloroptera
Výskyt: Dominikánska republika, Porto Rico
Veľkosť: 32 cm
Počet vajec: 2-4 ks
Inkubačná doba: 25 dní
Doba osamostatnenia: 8-9 týždňov
Vek: do 25 rokov
Veľkosť krúžku: 6,0-6,5 mm
Status:
 
CITES B


 
 
Aratinga zelená

Latinský názov: Aratinga holochlora
Výskyt: V Mexiko.. Nuevo Leon..Oaxaca a Chiapas
Veľkosť: 30 cm
Počet vajec: 3-4 ks
Inkubačná doba: 24-25 dní
Doba osamostatnenia: 8 týždňov
Vek: do 30 rokov
Veľkosť krúžku: 6,0-6,5 mm
Status: CITES B

 


TOPlist